Genel Bakış

DeFi içerisinde kredi piyasaları hâlâ olgunlaşma aşamasındadır ve bu piyasayı likit hale getirecek altyapı da yakın zamanda geliştirilmeye başlanmıştır. Fuji DAo'da, biz de bu geliştirme sürecinin bir parçası olmak istiyoruz ve uzun vadeli nihai hedefimiz DeFi içerisinde borç almanın daha fazla kullanıcı tarafından erişilebilir hale getirilmesidir.

Merkeziyetsiz borsalar ve getiri (yield) optimizasyonu konusunda hâli hazırda birçok protokol bulunmaktadır. Bununla birlikte, borç alanlar için maliyeti minimuma indirmeyi odağına alan herhangi bir pratik borç alma/borç verme platformu bulunmamaktadır. Fuji'nin misyonu, bunu hayata geçirmektir. Borç alma/borç verme aggregator fikri, ilk olarak 2021 yılının Ocak ayında ETHGlobal "MarketMake" sırasında ortaya çıktı. Kurucular olarak burada tanıştık.

Fuji DAO Alfa Sürümü

DeFi'da Borç Alanların Karşılaştığı Sorunlar

  1. Yüksek volatilite

Piyasadaki arz ve talep dolayısıyla değişken borçlanma oranları Bugün en düşük orandan borç almayı seçen kullanıcılar yalnızca birkaç gün sonra çok daha fazla faiz ödemek durumunda kalabilirler.

  1. Yüksek Yönetim Maliyetleri

Borç pozisyonunun yönetimi için çok fazla zaman harcamak gerekebilir. Bunun için sürekli borçlanma oranlarını izlemek ve piyasa koşullarına göre hareket etmek zorunda kalınır. Yüksek gas ücretleri de işlem maliyetlerini artırır.

Fuji DAO kredi kullananlara nasıl yardımcı olur?

Fuji DAO ilk borçlanma aggregator'ı geliştirdi. Bu platformun amacı, DeFi kullanıcılarının kredi harcamalarını optimize etmektir. Protokol, borçlanma piyasalarını sürekli olarak izleyerek ve daha iyi bir oran yakaladığında bütün borç havuzunu otomatik olarak yeniden finanse ederek gerçekleştirir.

Doğrudan bu hizmeti sağlayan bir protokolle etkileşime girmeye kıyasla Fuji'nin sağladığı avantajlar şunlardır:

  • maliyet optimizasyonu - borç alanların ödediği faiz minimuma indirilir

  • ölçek ekonomisi - fonların bir havuza toplanması sabit maliyetlerin paylaşılmasıyla işlem ücretlerini düşürür

  • zaman tasarrufu - optimum oranları bulmak için kullanıcıların sürekli olarak bunları takip etmesine gerek yoktur

  • sorunsuz kullanıcı deneyimi - tüm borçlanma pozisyonları tek bir yerden kolayca yönetilir

Nasıl işler?

Fuji DAO, kullanıcıların tek bir varlığı teminat olarak yatırdıkları ve bu teminata karşı borçlandıkları kasalar oluşturur. Örneğin, ETH/DAI kasasında kullanıcılar ETH yatırarak DAI borçlanırlar. Bu şekilde borçlanma pozisyonlarının izole edilmesi daha iyi risk yönetimine ve en verimli faiz oranı optimizasyonlarının gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Kullanıcılar Fuji kasasından borç aldıklarında ihtiyaç duyulan likidite doğrudan en iyi faiz oranını sunan protokolden sağlanır (Compound, Aave, dYdX ve dahası).

Protokol, kullanıcıların bireysel pozisyonlarını takip ederek klasik tasfiye mekanizması aracılığıyla kasanın genel sağlık durumunu güvence altında tutar. Tasfiyeden kaçınmak için, kullanıcıların borçlarının sağladıkları teminat miktarına oranını belirli bir eşik üzerinde tutmaları gerekmektedir.

Piyasa koşulları değiştiğinde ve belirli bir varlık için daha düşük faiz oranı sağlayan başka bir platformla karşılaşıldığında, protokol dengeleme işlemini tetikleyerek kasanın bütün pozisyonunu yeniden finanse eder. Böylece kullanıcılar kendileri herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmadan kredileri üzerinde daha iyi bir faiz oranına sahip olurlar.

Last updated